Mölndala Fastighets AB som driver utvecklingen av Forsåker och som tidigare har suttit inne i industriområdet har nu flyttat sitt kontor till den ny-gamla byggnaden.
– Det nya läget placerar oss närmare grannar, närboende och besökare som är nyfikna på området och har frågor om utvecklingen. Under renoveringen skapade vi även en utkiksplats där förbi-gående kan läsa om projektet och blicka ut över det gamla industriområdet. Med vår nya placering vill vi möjliggöra en öppen dialog med både allmänhet och intressenter under utbyggnaden av Forsåker, säger Frida Nilsson, Kommunikatör på Mölndala Fastighets AB.
MER FORS I FORSÅKER
Längs med den nyrenoverade fastigheten på Kvarnbygatan 4 rinner ån in i området och fortsätter genom hela Forsåker. När pappersbruket var aktivt leddes delar av vattnet in i kulvertar under marken. Den kommande ombyggnationen består delvis av att lyfta fram vattnet och göra det tillgängligt för alla som ska leva och röra sig i området. När Forsåker står färdigt kommer ån att vara den centrala pulsådern och en av de största karaktärsbärarna i den nya stadsdelen. Redan nu har förberedande arbeten i och runt om ån påbörjats. Däribland saneringsåtgärder för att säkra vattenkvaliteten och ta bort oljerester och andra föroreningar som släppts ut under pappersbrukets tid.
– Efter årsskiftet kommer vi att påbörja de första stegen i åns omvandling i Forsåker. Bland annat kommer vi att bygga om vattenintaget till området för att kunna skapa ett lugnare och säkrare vattenflöde. Detta gör vi genom att placera s.k. bypassrör under marken i vilka en stor del av vattnet leds förbi området. Arbetet innefattar även att säkra stora delar av marken längs med ån, där marknivån sänks och slänter ner mot vattnet säkras från ras. Det kommer att bli ett spännande arbete som kommer att göra stor skillnad för Forsåkerområdet, säger Johan Lejonthun, Projektutvecklare på Mölndala Fastighets AB.
Den nya bostadsbebyggelsen kommer att innefatta cirka 3 000 bostäder och vara utformad i en stadsmässig, klassisk kvartersstruktur med tydliga och skyddade innergårdar.
– Tillsammans med de sex bostadsutvecklarna i Forsåkers konsortium vill vi skapa en stadsdel som tar till vara Forsåkers unika karaktär, berättar Annelie Bjerkne Gerdin, projektutvecklare på Mölndala med ansvar för Forsåkers Kvalitetsprogram som hanterar frågor om arkitektur och gestaltning.